wszystkie artykuły

Zastąp przynajmniej jeden słodzony napój wodą

Poniedziałek12.06.17

Według badań zdrowia publicznego z Harvardu, słodzone napoje mogą przyczyniać się do otyłości oraz stanowią największe źródło kalorii u współczesnych nastolatków. Idealnym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie ich z diety, ale jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, na początek spróbuj zmniejszyć ich spożycie poprzez odjęcie jednej porcji dziennie. Wyniki badań sugerują, że zamiana tylko jednego napoju wysokokalorycznego dziennie na wodę, niesłodzoną herbatę lub kawę może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego o 14 do 25% i poprawić ogólny stan zdrowia. Co więcej, niezależnie od ilości spożywanych napojów gazowanych, taka zmiana zmniejszy również Twoją masę ciała.

Spaceruj 20 minut dziennie

Wtorek13.06.17

Oczywiście, o wiele lepiej byłoby włączyć regularne, energiczne ćwiczenia dla uzyskania maksymalnych korzyści zdrowotnych. Ale zanim uda Ci się to osiągnąć, zacznij od zwykłych spacerów każdego dnia. Badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że codziennie, szybkie 20-minutowe spacery mogą mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie. Chodzenie reguluje m.in. ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu, korzystnie wpływa też na pojemność płuc. Innymi słowy ma kolosalny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu: pracę serca, dotlenienie mózgu i innych organów. Spacer poprawia także nasze zdolności intelektualne. Dotlenia i relaksuje mózg, dostarcza mu nowych bodźców i polepsza przepływ krwi, co z kolei ułatwia przyswajanie endorfin. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, spacer to najlepszy sposób na zadbanie o siebie!

Stosuj zasadę 2 minut

Środa14.06.17

Często odkładamy nieprzyjemne zadania na później, nawet jeśli nie są one czasochłonne i trudne. W ten sposób tworzą się zaległości, których nadrobienie zajmuje później o wiele więcej czasu. Dużo korzystniej i przyjemniej jest umyć po sobie talerz zaraz po jedzeniu, zamiast na koniec dnia walczyć ze zlewem pełnym brudnych naczyń. Jeśli więc dana czynność zajmuje Ci nie więcej niż dwie minuty, wykonaj ją od razu i przejdź do kolejnego zadania. To doskonały sposób na zwiększenie produktywności i skuteczne zarządzanie czasem. Małe zadania wykonane od razu nie obciążają też Twojego umysłu, ponieważ nie musisz pamiętać o sprawach załatwionych od ręki.

Ustaw alarm, aby nie chodzić zbyt późno spać

Czwartek15.06.17

Sen, jego jakość i długość mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zbyt późne kładzenie się spać i zbyt krótki sen mogą wzmagać nasze negatywne emocje. Wyniki badania sugerują, że istnieje silny związek między zaburzeniami snu a rozwojem powtarzających się, negatywnych myśli. Śpij tyle, ile wystarczy Ci do bycia wypoczętym w ciągu dnia oraz wstawaj codziennie o tej samej porze, co pozwoli uregulować ci zegar biologiczny. Jeśli  jednym z Twoich nawyków jest przesiadywanie do późna przed komputerem lub telewizorem, ustaw sobie alarm, który przypomni Ci, żeby wcześniej położyć się spać i zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.

Ogranicz czas siedzenia

Piątek16.06.17

Pomyśl, ile siedzisz w ciągu dnia. Siedzisz przy posiłkach. W pracy. W samochodzie, w autobusie, przy telewizorze, przy komputerze, czytając książkę. Nie ulega wątpliwości, że ciągłe siedzenie bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo, niedawne badanie wykazały, że osoby, które siedzą mniej niż trzy godziny dziennie, żyją średnio o dwa lata dłużej! Wykorzystuj więc każdą okazję, aby wstać zza biurka.  Ustaw powiadomienia i wstawaj od niego przynajmniej raz w ciągu godziny. Jeśli załatwiasz rzeczy przez telefon i masz taką możliwość – spaceruj. Pamiętaj, że każda minuta spędzona poza biurkiem to twoje zdrowsze ciało.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.