wszystkie artykuły

Zalety szparagów

Poniedziałek29.04.19

Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do połowy lipca. Uważaj, aby nie przegapić tego okresu z uwagi na bogactwo składników odżywczych oferowanych przez to warzywo. Szparagi zawierają witaminę A, E, magnez, cynk i selen, a także błonnik, tiaminę, ryboflawinę, niacynę , witaminę B6, żelazo, miedź i mangan. Warto wspomnieć również o asparagininie, która obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia pracę serca. Szparagi doskonale sprawdzą się w diecie kobiet ciężarnych, ponieważ już 10 ugotowanych pędów zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy. Szparagi mają również właściwości moczopędne. Stymulacja pracy nerek oraz wydalanie toksyn z organizmu powoduje, że spożywanie szparagów oczyszcza, odmładza i poprawia nasze samopoczucie.

Jakie szparagi wybierać?

Wtorek30.04.19

Kupując szparagi, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najlepiej smakują te świeżo zebrane. Są nietrwałe, po zbiorze cukier w roślinie szparagowej szybko przekształca się w skrobię, powodując strukturę drewna i utratę smaku. Świeże łodygi są twarde, proste i gładkie. Powinny być w zielonym kolorze, z małą ilością bieli na dole włóczni. Niewyraźne zielone odcienie i zmarszczki w łodygach wskazują, że szparagi mogły spędzić zbyt dużo czasu w sklepie. Szukaj również takich, które stoją prosto i mają zamkniętą główkę. Świeże białe szparagi powinny mieć te same właściwości, co zielone szparagi, oczywiście poza zielonym kolorem. Jeśli nie przygotowujesz szparagów od razu po zakupie, przechowuj je w lodówce owinięte w wilgotną ściereczkę.

Zupa z białych szparagów

Środa01.05.19

2 pęczki białych szparagów
2 duże cebule dymki
1 pietruszka
1/2 selera
1 marchew
kawałek pora
3 łyżki śmietany 18%
czubata łyżka masła
sól, pieprz do smaku

Umyj szparagi i odłam im główki około 2 centymetry od góry. Obierz szparagi i odetnij zdrewniałe części. Nic nie wyrzucaj, wszystkie części będą potrzebne. Obraną włoszczyznę umieść w garnku i zalej wodą, tak aby przykrywała warzywa. Posól i gotuj około 25-30 minut. Na ostatnie 5 minut gotowania dodaj do włoszczyzny obierki szparagowe. Główki, czyli najdelikatniejsze cząstki szparagów gotuj na parze. Obrane trzonki oraz cebulę dymkę pokrój w kostkę. W dużym garnku rozgrzej masło, uważając, aby się nie przypaliło. Wrzuć cebulę, a gdy się zeszkli dodaj szparagi. Dosól i duś kilka minut, a następnie dodaj gorący, przecedzony wywar, tak, aby przykrył szparagi. Gotuj do miękkości - minimum 20 minut. Gdy zupa przestygnie przetrzyj ją przez sitko. Następnie zabiel śmietaną i doprowadzać do wrzenia.  Przed podaniem wrzuć główki szparagów.

Szparagi w szynce parmeńskiej

Czwartek02.05.19

12 szparagów
6 plastrów szynki
Oliwa z oliwek
sól morska
pieprz czarny
sos balsamiczny

Piekarnik rozgrzej do 200 °C. Odetnij zdrewniałe końcówki szparagów i owiń każdą łodygę połową plastra szynki. Następnie ułóż je na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Przypraw i posmaruj oliwą z oliwek. Piecz około 10–12 minut. Po tym czasie, wyłóż  je na talerz i polej sosem balsamicznym.

Risotto ze szparagami i groszkiem

Piątek03.05.19

200 g ryżu Arborio
ok. 1 l bulionu warzywnego
1/2 pęczka zielonych szparagów (ok. 15 dość cienkich sztuk)
150 g (ok. 2/3 szkl.) zielonego groszku mrożonego
1 mała cebula
1 duży ząbek czosnku
100 ml białego wina półwytrawnego (opcjonalnie)
1/2 szkl. startego sera żółtego (grana padano)
2 łyżki oleju
1 łyżka soku z cytryny
sól
pieprz
 
Szparagi dokładnie umyj i odłam zdrewniałe końcówki. Potnij łodygi na około 1 – 2 cm kawałki i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Cebulę i czosnek obierz i drobno poszatkuj. Wsyp do garnka o grubszym dnie z odrobiną oleju. Podsmaż, a gdy cebula zacznie nabierać złotego koloru wsyp ryż.  Podsmaż mieszając około 3 minuty. Następnie wlej wino i poczekaj, aż odparuje nadal mieszając. Do ryżu stopniowo, po jednej łyżce wazowej, dolewaj bulion warzywny. Kolejną łyżkę bulionu dolej, gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż. Cały czas mieszaj i uważaj, aby nie przypalić dania. Ryż gotuj około 17 minut. Na 3 - 4 minuty przed końcem wsyp zielony groszek.  Gdy ryż będzie al dente, zestaw garnek z ognia. Dodaj kawałki szparagów, sok z cytryny oraz starty ser. Dopraw solą i pieprzem.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.